XRP vs Bitcoin: Wer gewinnt?

 • Szybkość transakcji XRP i koszty lepsze niż Bitcoin
 • Bitcoin trafia do ATH w wysokości 35.000 dolarów – czyniąc Satoshi Nakamoto 33. najbogatszą osobą/stroną na świecie.
 • XRP zaczyna się oddzielać od trendu cen BTC
 • Ograniczanie i opodatkowanie pracy na rzecz środowiska naturalnego
 • Brak skalowalności w Bitcoin, któremu przeciwstawia się uniwersalność XRP

Wśród wszechobecnych Bitcoinów (ATH) Bitcoinów (BTC) w ostatnich tygodniach – szczególnie wczoraj w dniu 12 urodzin – cena BTC spadła o ponad 10 procent we wczesnych godzinach 4 stycznia 2021 roku.

Spadając z 35.000 dolarów do najniższego poziomu prawie 27.000 dolarów dzisiaj, jeden aspekt był stale podkreślany; XRP powoli oddziela się od trendu cen Bitcoinów. W związku z tym w niniejszym opracowaniu starano się odnieść do różnic między XRP a Bitcoinem, a ostatecznie, co jest lepsze.

XRP vs Bitcoin: prędkość transakcji

Szybkość transakcji jest podstawą wszystkich transferów finansowych. Klienci/użytkownicy chcą mieć aktywa/waluty, które mogą szybko i bezpiecznie przenosić swoje pieniądze z punktu A do punktu B w rekordowo krótkim czasie. Kiedy porównujemy XRP z Bitcoin, kursy są bardzo korzystne dla XRP.

Szybkość transakcji XRP: trzy do pięciu sekund.

Szybkość transakcji Bitcoin: waha się od 10 minut do jednej godziny +
Podczas przeprowadzania transakcji, XRP może wykonać 1500 transakcji na sekundę. W przeciwieństwie do tego, Bitcoin jest w stanie przeprowadzić tylko siedem na sekundę.

XRP vs Bitcoin: koszty transakcji

Drugi najważniejszy aspekt transakcji – koszt.

Za każdą transakcję w systemie blokowym lub alternatywnym często pobierana jest opłata „gazowa“ za ułatwienie transakcji. Porównując ten koszt transakcji między XRP a Bitcoinem, różnica jest dość znaczna.

 • Koszt transakcji XRP wynosi średnio: 0,0004$ za transakcję.
  10.000 transakcji XRP = 4$
 • Koszt transakcji Bitcoin: średnio 8 dolarów za transakcję.
  10.000 transakcji BTC = 80.000 USD

Po raz kolejny w tym przypadku, pomimo ponad 70-procentowej dominacji Bitcoinów i zwiększonego wolumenu, XRP zajmuje wiodącą pozycję na rynku transakcji pod względem efektywności.

XRP vs Bitcoin: lokalizacje węzłów i decentralizacja

Jednym z głównych celów walut kryptograficznych jest rozwiązanie problemu nieefektywności finansowej fiatów i gotówki. Drugim i często omawianym celem jest decentralizacja.

Jedną z wyraźnych obaw, jeśli chodzi o decentralizację Bitcoin jest fakt, że ponad dwie trzecie jego węzłów (serwerów) znajduje się w Chinach. Główną ambicją decentralizacji jest zdemontowanie tradycyjnych systemów scentralizowanych, takich jak banki światowe, aby dać osobom na całym świecie większą kontrolę nad własnymi finansami. Eliminuje to pośredników i zapotrzebowanie na pośredników.

Do tej pory XRP posiada około 150 węzłów – znacznie mniej, ale bardziej wydajne niż Bitcoin – z czego około 70 jest własnością Ripple’a. Węzły te są bardziej oddalone od siebie w skali globalnej niż Bitcoin.

Jeśli ponad 60 procent węzłów Bitcoin jest zlokalizowanych w jednym kraju, to daje to większość dla jednego organizmu – co uniemożliwia prawdziwą decentralizację.

XRP vs Bitcoin: koszty energii elektrycznej i zrównoważony rozwój

Aspekt porównania jest dość prosty i łatwy do porównania.

Bitcoin stosuje protokół PoW, który wiąże się z kosztami energii elektrycznej poprzez sprzęt i oprogramowanie górnicze. Chociaż wiele z tych kosztów pochodzi z odnawialnych źródeł energii w Chinach, które nie reprezentują innych części świata „górnictwa“ Bitcoin.

W przeciwieństwie do tego, XRP działa za pośrednictwem ograniczonej liczby węzłów na całym świecie i wykorzystuje wstępnie wydobyty XRP token użytkowy do prowadzenia i ułatwiania działalności finansowej. Wiąże się to z elementem elektrycznym, ale z natury jest ekologiczne i nie opodatkowuje dostaw energii elektrycznej.

Również w tym przypadku XRP ma przewagę nad Bitcoinem.

XRP a Bitcoin: Bitcoin górniczy a XRP górniczy

Protokół Proof-of-Work (Poof-of-Work) używany przez Bitcoin wymaga interakcji „górników“ z Bitcoinem zanim stanie się on dostępny do użytku/handlowania/kupu/sprzedaży. Z drugiej strony, XRP jest wstępnie wydobyty, co oznacza, że całkowita objętość XRP jest już dostępna.

Ten protokół PoW Bitcoin obejmuje opłaty eksploatacyjne, wolniejsze transakcje stopniowo na przestrzeni lat, ponieważ bloki stają się coraz trudniejsze do wydobycia, a także zmniejszenie dostaw z każdym zdarzeniem zmniejszającym o połowę.

Problem z tym, że XRP jest wstępnie wydobywany, może wskazywać na stworzenie przedsięwzięcia finansowego. Może to stanowić większe ryzyko dla integralności projektu w porównaniu z protokołem PoW dotyczącym akumulacji Bitcoinów. Mimo to, istnieje jedna rzadko uważana za wadę i potencjalne przedsięwzięcie finansowe zainicjowane w ramach powstania Bitcoin…

Satoshi Nakamoto, anonimowy założyciel Bitcoinów, zasadniczo wydobywał pierwsze 1,000,000 Bitcoinów. Ostatnio uczyniło to jednostkę/grupę (nie znaną) 33. najbogatszą osobą/stroną na świecie, ponieważ Bitcoin osiągnął swój ATH w wysokości 35.000 dolarów.

Nakamoto zgromadził i usunął z obiegu milion Bitcoinów, a do tej pory ta akumulacja nie przeniosła się, z wyjątkiem plotek i pogłosek. Założyciel Bitcoin, w istocie, pomimo wiary w projekt, zainicjował przedsięwzięcie finansowe, które teraz nets on / ona w sumie 35 miliardów dolarów.

Mimo, że jest mniej niż pięć procent całkowitej podaży 21 milionów Bitcoinów, czy Bitcoin może być uznany za zdecentralizowany, gdy jedna osoba / jedna strona miała przewagę od początku?